DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Reşadiye’nin kültür elçisi, Kemal Ünal

Yayınlanma Tarihi : Google News
Reşadiye’nin kültür elçisi, Kemal Ünal

Reşadiye’nin “kültür elçisi”, Reşadiye’lilerin “Reşadiye sevdalısı Kemal hocası ” olarak bilinen, ilçenin kültür ve sanat hayatına büyük katkıları olan Emekli Öğretmen Kemal Ünal Reşadiye kültür ve sanatına katkı yapmaya devam ediyor.

Kemal Ünal, 1981 yılında göreve başladığı Umurca köyünde amatör olarak başladığı fotoğraf çekimlerini günümüze kadar taşıdı.Reşadiye’de neredeyse ayak basmadığı toprak parçası kalmayan Ünal, ilçenin doğal güzelliklerini ve kültür değeri oluşturan fotoğraflarını bir albümle kitaplaştırdı.

Mesleğini icra ederken Reşadiye’nin doğal güzelliklerini gün yüzüne çıkaran ve bunları sergilerle tüm Türkiye’de tanıtan Ünal; aynı zamanda bir halk oyunları uzmanı.Öğretmenlik hayatı boyunca görev yaptığı okullarda ekipler yetiştirerek bunlarla defalarca Türkiye ve bölge şampiyonluklarına katılarak ödüller aldı.

 

İlknur Cabadan, Yeliz Yıldırım ve Sevda Gül gibi Reşadiye’li sanatçıların keşfedilmesinde ve yetişmesinde büyük emekleri olan Ünal, onların bugünkü performanslarından mutluluk duyduğunu söyleyerek, ” Onlar Reşadiye’mizin gurur duydukları, bilinen ses sanatçılarımız oldular.İlk sahneye çıktıkları günleri biliyorum” dedi.

En son Kocaeli’nde düzenlenen Tokat Enleri Ali Şevki Erek ödülleri töreninde jüri tarafından , ” Tokat Turizm Elçisi ” ödülü verilen Ünal, başarılarının tesadüf olmadığını gösterdi.

KEMAL ÜNAL KİMDİR

1957 yılında Reşadiye’de doğdu.
İlk, orta ve lise tahsilimi Reşadiye’de tamamlayarak, Sivas Eğitim Enstitüsünden mezun oldu. Reşadiye Umurca köyünde 11 yıl öğretmen olarak görev yaptı.1996 yılında Kelkit ilköğretim okuluna atandı. Burada 17 yıl görev yaptı. 7 yıl Gazipaşa Burhan Aras ilköğretim okulunda görev yaptıktan sonra buradan emekli oldu.
Uzun yıllar Reşadiye sporda futbol oynadı.

Kelkit İlköğretim okulunda sosyal ve kültürel etkinlikler yaptı.Reşadiye’nin doğal güzelliklerini ve kültürel değerlerini içeren, Reşadiye’de 3, Tokat’ta 3, Ankara ve İstanbul’da 1’er defa olmak üzere 8 fotoğraf sergisi açtı.

Kelkit İlköğretim okulunda kültürümüzün bir parçası olan halk oyunlarını 17 yıl boyunca çeşitli ekipler yetiştirerek başarılı çalışmalar yaptı. Halk oyunları ekipleri ile Erzurum, Ankara, İstanbul, Tokat, Nevşehir, Konya ve Akşehir gibi illerde Reşadiye’nin kültürünü tanıttılar. 2014 ve 2015 yıllarında yıldızlar ve minikler kategorisinde İl birincisi, 2014 yılında Yıldızlar bölge üçüncüsü ve aynı yıl Minikler kategorisinde bölge ikincisi oldular. 2014 yılında en iyi 10 takım arasında kalıp Akşehir’de Türkiye şampiyonasına katılma başarısı gösteren ekibin başında bulundu.

YORUM YAP