DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

ERGÜL BAŞKANIN 32 GÜNLÜK YÖNETİM PERFORMANSI

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
ERGÜL BAŞKANIN 32 GÜNLÜK YÖNETİM PERFORMANSI

Seçimlerin üzerinden 32 gün geçti.Geçen bu sürede Başkan Ergül Ünal’ın yönetim performansını ve ileriye yönelik neler yapabileceğini azda olsa görmüş olduk.Elbette ki 1 aylık süreye bakıp gelecek 5 yılı değerlendirmek zordur.Yinede bu süreçte yapılanlar bize ip uçları veriyor.

Belediyelerde idarenin ilk 1 aylık süre sonunda yönetim anlayışı, 3 aylık süre sonunda da döneminde nasıl bir icraat yapacağı belli olur.

Ergül Ünal, yeni seçilen ve ilk defa Belediye yönetecek bir Başkan.İşe başladığı günden itibaren, uzun bir Bayram tatilinin de araya girmesiyle Belediyeyi analiz edip, personel yapısını inceleme fırsatı buldu.

Nasıl bir yönetim anlayışıyla hareket edeceğinin kararlarını verdi.

Reşadiye Belediyesi Personel olarak şişkin bir kadroya sahip.33 Memur, 32 daimi işçi, 26 işçi, 52 şirket çalışanı olmak üzere toplam 143 çalışanla yeni yönetime devredildi.Bildiğimiz kadarıyla şirket 4 alanda işletmecilik yapıyor.Zinav, Ana okulu, Termal otel ve Sabun üretimi.

Başkan biraz zamana yayarak öncelikli olarak çalışan memur ve işçilerin görev ve sorumluluk alanlarında değişikliğe gitti.Önceki dönemde görev yapan müdürlere dokunmadı.Müdürlerde bir görev değişimi olmadı.Genelde değişiklikler tepeden başlardı.Bu defa böyle olmadı.Buradan şöyle bir anlamda çıkarılabilir. Geçmiş Başkan Mustafa Yılmaz döneminde asaleten göreve başlayan müdürler görüş olarak şu anki yönetime daha yakınlarmış.

İşçilerdeki yeni görevlendirmeler siyasi tercihlere göremi oldu yoksa ihtiyaç duyulan birimlere kaydırmalar mı oldu, yapılan değişiklikler tam ortaya çıktığında belli olacak.

Başkan Ünal’ı en çok zorlayan değişim şirketteki çalışanlar oldu.Belediye şirketlerinde çalışanlar siyasi kadrolardır.Belediye Başkanları şirkete eleman alırken,tercihini siyasi görüşüne ve kendisine oy verip vermeyeceği üzerinden yapar.Mustafa Yılmaz döneminde işe başlayan çalışanlar içinde ölçü bu oldu.Kendisine yakın gördüğü veya referansı bu yönde olan kişileri işe aldı.Yönetim değiştiğine göre Başkan Ünal’ın şirket çalışanları üzerindeki tasarrufuda bu yönde olacaktır.İşin farklı bir yönü şirket çalışanlarının da büyük bir kısmı Ergül Ünal’a oy verdiler.

Şirketlerin zarar ettikleri biliniyor.Bugüne kadar Belediye destekli çalışıldı.Artık şirketlerde kar zarar hesabı yapılarak, alınacak ve çıkarılacak elemanlar için verimlilik ölçüsünün esas alınması gerekiyor.Değişimlerin başladığı bu günlerde bakıp göreceğiz.

Belediyelerde Personeli çalıştırmak zordur.Her 5 yılda Başkanların değiştiği bir sistemde böyle oluyor.Başlangıçta etkili bir yönetim anlayışı ortaya koyamayan Başkanlar maalesef zamanla personel tarafından yönetilen bir Başkan durumuna düşüyorlar.Bunu farkettiklerinde iş işten geçmiş oluyor.

Ergül Ünal, geçmişteki Başkanlara göre daha farklı bir yol izlemek istiyor. Ortaya koymak istediği vizyona göre kadrolaşma yapıyor.Kamuoyunda bu konuda genel bir kabul gördüğünü söyleyebiliriz.Herkesi dinliyor, notlarını alıyor kararları kendisi veriyor.

Belediye Başkanlarının çoğunda, çok anlam veremediğim bir özellik var.Birim müdürlerini devre dışı bırakıp bire bir personelle iş takibi yapmaya çalışıyorlar.Sularda kesinti oluyor sucuyu arıyorlar talimat veriyorlar, çöp alınmıyor temizlik görevlisini arıyorlar talimat veriyorlar, bir şikayet gelse zabıtayı arıyorlar.Örnekleri çoğaltmak mümkün.Böyle olunca sistemi bozuyorlar.Çalışanlar artık müdürler yerine Başkanın kendilerini aramasını istiyorlar.Ergül Başkanın bu konuda ne yaptığını bilmiyorum.Bir not olarak düşmek istedim.

Bir belediye başkanı için başarı, sadece seçimlerde kazanılan oylarla ölçülemez.Ergül Başkana bu şehir verdiği destekle büyük kredi açtı.Beklentiler yüksek.

1 aylık geçen süreyi yönetimsel olarak değerlendirmeye çalıştım.Genel manada başarılı buldum.Sadece bir tavsiyem olacak.Şirketlerin kar etmesi lazım.Bunların başına yönetici olarak profesyonel isimler olmalı.Belediyeden sorumlu yapılan kişiler bir yerde tıkanıyorlar, sorunları aşamıyorlar.Devlet memuru mantığıyla şirket yönetilmiyor, sürekli zarar eden bir işletme oluyor.

İlerleyen zamanda inşallah Ergül Başkanın yaptığı icraatlar üzerinden de değerlendirmeler yaparız.Belediye’yi kaç lira borçla devraldı.Mali yapı nasıl.Bunların bilinmesinde fayda var.

Şehirde bir değişim olduğu hissedilmeye başladı.Sadece fiziksel anlamda değil yönetimsel olarakta bir değişim yaşanıyor.Reşadiye halkı bu defa verdiği destekten pişman olmayacak gibi görünüyor.

YORUM YAP