DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

BERAT KANDİLİNİZİ TEBRİK EDERİZ

Yayınlanma Tarihi : Google News
BERAT KANDİLİNİZİ TEBRİK EDERİZ

Cuma, Arefe, Bayram, Kadir, Berât, Mirâc, Aşûre, Mevlid ve Regâib gecelerinde ibadet etmek çok sevaptır.

Berat gecesi, şaban ayının onbeşinci gecesidir. Yani ondördüncü günü ile onbeşinci günü arasındaki gecedir. Allahü teâlâ, ezelde, hiçbir şey yaratmadan önce, her şeyi takdir etti, diledi. Bunlardan, bir yıl içinde olacak her şeyi, bu gece meleklere bildirir. Kur’ân-ı kerim, Levhilmahfûza bu gece indi. Resulullah efendimiz bu gece, çok ibadet ve çok dua ederdi.Her sene, şaban ayının onbeşinci Berat gecesinde o senede olacak şeyler, ameller, ömürler, ölüm sebepleri, yükselmeler, alçalmalar, yani her şey Levh-i mahfuzda yazılır. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:(Rahmet kapıları dört gece açılır. O gecelerde yapılan dua, tövbe, ret olmaz. Fıtır Bayramının ve Kurban Bayramının birinci geceleri, şabanın onbeşinci, Berât gecesi ve Arefe gecesi.) (Cebrail aleyhisselam bana geldi. Kalk, namaz kıl ve dua et! Bu gece, şabanın onbeşinci gecesidir dedi. Bu geceyi ihya edenleri, Allahü teâlâ affeder. Yalnız, müşrikleri, büyücüleri, falcıları, hasisleri, alkollü içki içenleri, faiz yiyenleri ve zina yapanları affetmez.)(Berât gecesini ganimet, fırsat biliniz! Çünkü belli bir gecedir. Şabanın onbeşinci gecesidir. Kadir gecesi, çok büyük ise de, hangi gece olduğu belli değildir. Bu gece, çok ibadet yapınız. Yoksa, kıyamet günü pişman olursunuz!)

Cuma , Arefe, Bayram, Kadir, Berat, Miraç, Aşure, Mevlid ve Regaib gecelerinde ibadet etmek çok sevaptır.Muhammed Rebhami hazretleri Rıyad-un-nasıhin kitabında buyuruyor ki;

“Büyük islam alimi İmam-ı Nevevi hazretleri, Ezkar kitabında buyuruyor ki:Gecenin on iki kısmından bir kısmını yani bir saat kadar ihya etmek, yani okumak, namaz kılmak, dua etmek bütün geceyi ihya etmek olur.Yaz ve kış geceleri için hep böyledir.Fıkıh kitaplarında saat demek, bir miktar zaman demektir.Nevevi, Şafii mezhebinde müctehiddir. Hanefiler’in de, geceleri böyle ihya etmeleri uygun olur.”

Berât ve Regaib geceleri, camilerde toplanarak cemaatle nafile namaz kılmanın mekruh olduğu fıkıh kitaplarında yazılıdır.Mekruhu iyi bilmek büyük cinayetlerdendir.Çünkü haramı mübah bilmek küfür, mekruhu mübah bilmek ise, ondan bir basamak aşağıdır.Bu işin çirkinliğini iyi anlamalıdır.

YORUM YAP